ISIS tunel objevený kurdskými silami pod iráckým městem

Sdílej

„Daesh vykopal tyto zákopy, aby se mohl schovávat před nálety, kde mají volný pohyb v podzemí, a úložiště pro zbraně a výbušniny, “ řekl Eado pomocí arabského akronymu pro skupinu islámského státu.“ To byl jejich vojenský arzenál. “

Video, natočené kameramanem, který se zdržoval s kurdskými bojovníky ve městě, ukázalo dva tunely dlouhé několik set metrů (yardů), každý počínaje a konče v domě, vchody do těchto bludišť jsou umístěny na stěnách nebo na podlaze.

Úzké tunely, vytesané ve skále zřejmě s sbíječkou nebo jiným ručním zařízením, jsou vysoké dost pro to aby si mohl příslušník ISIS v klidu stoupnout.  Řady pytlů s pískem přiměřeně ke stěně, elektrické dráty, ventilátory, světla a kovový výztuhy upevněné na stropě. Jedna část tunelu připomínal bunkr. Dusty kopie Koránu sedící nad hromadou přikrývek a polštářů. Léky na předpis, léky proti bolesti a antibiotika, jsou poházeny po podlaze.

V další části tunelu, stopáž ukazuje zásoby munice, včetně Americko-vyrobených kazet a nástroje na výrobu bomb.
ISIS tunel

IS kopání tunelů bylo pro ochranu a pohyb po celém území, které ovládá v Iráku a Sýrii, a to i před tím, než americká koalice zahájila kampaň proti skupině pomocí náletů více než před rokem. „To bylo součástí Isis strategie od samého počátku, “ řekl Lina Khatib vedoucí vědeckých pracovníků na základě iniciativy Arabských reforem, se sídlem v Paříži think-tanku.“ ISIS byl dobře připraven pro tento druh intervence. “ ‚

Islámský stát převzal kontrolu nad Sindžáru v srpnu 2014, vyhledával a zabíjel  tisíce obyvatel většinou z města Yazidi. Jezídů, náboženská menšina v Iráku s kořeny, které se datují do starověké Mezopotámie, jsou považovány za kacíře podle tvrdé skupiny islámského státu. Stovky žen jsou stále v zajetí IS, ti, kteří unikli říkají mnohé Yazidí ženy jsou nuceny konvertovat k islámu a provdat se IS vojáky.

Po opuštění IS města Sindžár, Pešmerga úředníci a místní obyvatelé objevili dva masové hroby v této oblasti. Jeden, nedaleko od centra města se odhaduje na 78 starších žen. Druhý hrob odkryli asi 9 mil (15 kilometrů) západně od Sindžáru, kde se nachází mezi 50 a 60 těl mužů, žen a dětí.

Eado, velitel Pešmerga, řekl, že jako kurdské síly vyčistili Sindžár od výbušnin, očekává, že se najde více tunelů a důkazy o zvěrstvech.

„Je to jen otázka času, “ řekl.

Zdroj: MSN

Sdílej

Comments

comments

Mohlo by se vám líbit...